Neljapäeval, 23. novembril toimunud vestlusõhtul arutasime Katrin Vainoga Tartu Ülikooli Ökoloogia ja maateaduste instituudist väljakutseid loodusteadusharidusele tõejärgsuse ajastul.
Tõejärgsus on olukord, kus objektiivsed faktid mõjutavad ühiskondlikku arvamust vähem kui emotsioonid ja isiklikud veendumused. Katrin tutvustas oma ettekandes probleemi mitmetahulisust: ühelt poolt mõjutavad väärinfo vastuvõtmist puudulikud oskused infoallika usaldusväärsuse hindamiseks ja ebapiisav arusaam teaduse olemusest ning teiselt poolt väärtused ja kuuluvustunde vajadus. Haridussüsteem võiks pakkuda mitmeid leevendusi sellele probleemile lõimides õppeprotsessi rohkem ülesandeid, mis julgustavad õpilasi oma eelarvamusi uurima, hindama info usaldusväärsust ja märkama teaduse eitamise taktikaid - nagu võlts-ekspertide kasutamine, loogikavead jt (vt lähemalt teaduse eitamise strateegiatest selles videoloengus). Katrini slaididega saab tutvuda siin.
Katrin tutvustas ka uue aasta alguses valmivaid EVIDENCE projekti veebipõhised loodusteaduse valdkonna müütide murdmise mooduleid ja õpetaja käsiraamatut, mis saavad olla õpetajatele abiks selliste sotsiaalselt vastuoluliste teemade käsitlemisel nagu kliimamuutused, viirused, kiirgused, rohud, evolutsioon ja kosmos.