Septembri vestlusõhtul kohtusime 1+X uurimisrühma liikmetega.
Garage48 üritusel kokku saanud seltskond koosneb EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise ning TalTechi ehitusprojekteerimise ja -juhtimise tudengitest ja nüüdseks juba vilistlastest. Tänu EASi toetusele on nad saanud oma õpingute kõrvalt ellu viia mitmeosalise uurimusliku projekti, mille eesmärk oli mõtestada ökoloogilist ehitusviisi kui võimalikku tulevikusuunda ehituses, sh otsida viise, kuidas integreerida põhku, kui materjali ehitussektorisse.
Noored jagasid seda, kui palju uut nad õppisid oma projekti raames alates teadmistest, mida ülikoolis polnud nendega jagatud (nt betoonile alternatiivsed ja ökoloogilisemad ehitusmaterjalid, nagu põhk) kuni väärtusliku valdkonnaülese koostööni, mille raames said arhitektid inseneridega kokku ning ehitasid loodusehitaja Sven Aluste juhendamisel ise puidust ja põhust lava. Nendest olulistest aspektidest tundsid uurimisrühma liikmed puudust oma ülikoolihariduses. Samal ajal tunnustasid nad oma ülikooli, et ühe aine raames suunati neid osalema Garage48 üritusel ja aidati uurimisgrandi taotlemisel.
Vestlusest jäi kõlama mõte, et tänapäeval on moes eraldi kestlikkusele suunatud ainete ja uute erialade lisamine ülikooli valikutesse, kuid see ei paista olevat õige suund. Pigem peaksid olemasolevad baasained ja -erialad (nende näitel arhitektuur ja inseneeria) olema uuendusmeelsemad, probleemipõhised, käsitlema innovatiivsemaid lahendusi ja rohkem integreerima koostööd valdkondade vahel.
Vestlust on võimalik järelkuulata selle lingilt ning lugeda lisainfot 1+X uurimisrühma kodulehelt
Toreda teemasse puudutava viitena toodi sisse ka arhitektuuri huvitunde (ja ka muid õppetegevusi ja -materjale), mida pakub arhitektuurikool.